• За нас
  • Blog
  • Contacts
r1-hhrxqnxzxly.jpg
Kaninarivervillages
  • За нас
  • Blog
  • Contacts

Село Лещен Драмско

 

Лѐщен (изписване до 1945 година: Лѣщенъ) е село в община Гърмен, област Благоевград, Югозападна България. То се намира на 7 км от с. Гърмен, на 14,5 км от Гоце Делчев посока север и на 114 км югоизточно от Благоевград.

География

Село Лещен се намира в Западните Родопи. От селото се разкрива красива панорамна гледка към Пирин планина. В близост до Лещен са архитектурните резервати Ковачевица и Долен.

История

Село Лещен е старинно селище със запазени старинни къщи. В края на 19 и началото на XX век Лещен е предимно българско село в Неврокопска кааза. Църквата „Света Параскева“ е от 1833 година. В „Етнография на вилаетите Адрианопол, Монастир и Салоника“, издадена в Константинопол в 1878 година и отразяваща статистиката на мъжкото население от 1873 година Лещен (Leschtène) е посочено като село с 59 домакинства и 200 българи. През 1889 година Лещен е отбелязано като село с 56 български къщи.

През 1891 е отбелязано: „Лящин, село в полите на един доспатски клон, 1/2 час до левия бряг на Канина. Пътят от Неврокоп до Фотовища е равен, а оттук се захваща тесен и стръмен. Обикновен ход захваща 4 часа. На първо място стои скотоводството. Българска църква. Къщи 56, българе. Най-последно българско село; отвъд захваща Рупчус. Като най-затънтено в Лящин селянете са страшни суеверци. За да се лекуват или съветват от цялата околия, дохождат при врачките в Лящин.“

Населението на Лѣщенъ (Лященъ) брои 530 души, от които 480 българи и 50 цигани.

През 1909 година селото се определя като „чисто българско“:

„С. Лещен… Старо е разположението на създаденото място. Заградено е с дървета, дъб, круши, ябълки и др. Няма добра вода, само от чешмите. Само от една чешма черпи цялото село. Имат лозя. Изкарват добри овощя. Селяните участват редовно в училищната и църковната община. Църквата е хубаво здание. Цялото село има 88 къщи.“

При избухването на Балканската война в 1912 година седемдесет и девет души от Лещен са доброволци в Македоно-одринското опълчение.

На времето селото е било общински център с развита търговска база. Общината е просъществувала до 1934 година, след което архивите ѝ са били преместени в общината в село Ковачевица.

Много от старите къщи в селото са реставрирани, като е запазен автентичният им архитектурен стил и къщите са превърнати в почивни вилни постройки, в които отсядат туристи. Заради автентичния вид на селото, там често се снимат игрални филми и музикални клипове.

 

(Бележка:

Тази статия е за обезлюденото село в Гърция. За селото в България вижте Лещен.

Лещен - Φαρασσηνό

Координати: 41.460353° с. ш. 24.519253° и. д. | 

Страна: Гърция,

Област: Източна Македония и Тракия

Местоположение: Драмско

Дем: Бук

Географска област: Чеч

Описание

Лещен (на гръцки: Φαρασσηνό, Фарасино, катаревуса Φαρασσηνόν, Фарасинон, до 1927 година Λεστάν, Лестан) е обезлюдено село в Република Гърция, разположено на територията на дем Бук (Паранести) в област Източна Македония и Тракия.

Лещен се намира близо до българо-гръцката граница на Лещенската река (Фарасино). Определя се като чечко село, попадащо в Драмския Чеч. Името Лещен е жителско име от начално *Лещене от местното име *Лѣска, от леста. Името е обикновено в славянската топонимия.

В Османската империя е открито в подробен регистър на санджака Паша от 1569-70 година и е отразено данъкоплатното население на махалата Лещен (Малко Лещен) със село Коница заедно с махалата Илиджа както следва: мюсюлмани – 209 семейства и 119 неженени.

Към 1900 година Лещен (Лещенъ) или Лящен е българо-мохамеданско селище. В него живеят 291 българи-мохамедани в 90 къщи.

По време на Балканската война в селото влизат български части. В саморъчно написаните си спомени войводата Тодор Хвойнев пише за Лещен относно покръстването през 1912-1913 година: „

Помаците уж бяха почнали да възстановяват, наденали си бяха фесовете. Получихме тайна заповед да идем да изгорим село Лещен и от дванайсет години нагоре всичко да се изколи. Отидохме до съмнало. Цялата чета 42 души окупирахме селото. Какво ти въстание, нямат ни пушка, ни дявол. Събраха се всички селяни, деца и жени...

След Междусъюзническата война селото попада в Гърция. През 1923 година по силата на Лозанския договор жителите на Лещен като мюсюлмани са изселени в Турция. През 1927 година името на селото е сменено от Лестан (Λεστάν) на Фарасинон (Φαρασσηνόν). През 1928 година в Лещен са заселени 37 гръцки семейства със 116 души - бежанци от Турция. Впоследствие бежанците напускат селото и то обезлюдява.)

475-1212-16967659634043.jpg

This site was created under the project BG06RDNP001-19.580-01 "On the upper reaches of the Kanina river"

under the PRDP 2014-2020 VOMR MIG Gotse Delchev - Garmen - Hadjidimovo